Poradnik - Jak zrobić gadżet typu film?


Poniżej przedstawiamy opis tworzenia filmów na telefony komórkowe. Pomoże on opanować trudną sztukę konwersji filmu tak, aby działał on na (prawie) każdym telefonie komórkowym.

  1. Zakładamy, że masz już film, jeśli nie, to jest teraz dobry moment żeby go nakręcić :)

  2. Żeby dodać gadżet typu film konieczne będzie stworzenie trzech jego ciałek (jeśli jeszcze nie wiesz, chodzi tak naprawdę o stworzenie trzech wersji filmu, żebyśmy mogli obsłużyć jak największą ilość telefonów komórkowych, które trochę różnią się możliwościami).

    Zanim zabierzemy się za konwersję filmu do odpowiedniego formatu, musisz stworzyć 2 jego wersje - krótszą i dłuższą. Krótsza wersja powinna mieć około 25 do 30 sekund, dłuższa zaś do 5 minut.

    Do pocięcia filmu możesz użyć programu Windows Movie Maker (jeśli masz system operacyjny Microsoft Windows, jeśli nie, to niestety nie podpowiemy ci czego użyć).

  3. OK, masz już film w wersji krótszej i dłuższej. Teraz pozostaje tylko (hahaha) zmienić jego format na taki, który rozumieją telefony komórkowe.

    Format, o który nam chodzi, nazywa się 3GP. Do konwersji możesz użyć programu o nazwie "Pazera Free Video to 3GP Converter", dostępnego dla systemu Windows. Możesz go szukać w internecie po nazwie, ale spróbuj tutaj, może się uda od razu :)

    Jeśli posiadasz inny system niż Windows, możesz spróbować użyć programu o nazwie FFMpeg, ale sami nie mamy z tym żadnego doświadczenia.

    Nasz cel to utworzenie 3 plików (ciałek) w formacie 3GP, z których dwa mają mieć maksymalną wagę 200kB a trzeci 5120kB.

  4. Pierwsze ciałko (wymiary 128x96, waga max 200kB) przygotujemy używając krótszej wersji naszego filmu. Na obrazku wzór jak ustawić program Pazera:

    UWAGA: Należy użyć DOKŁADNIE takich ustawień jak na obrazku!. Film po przygotowaniu nie może mieć więcej niż 200kB. Jeśli jego wielkość jest za duża, należy zmniejszyć wartość 'Bitrate' w sekcji 'Ustawienia video'. Niestety z listy wyboru nie można wybrać mniejszej wartości, więc trzeba ją wpisac ręcznie. Jeśli nie udaje się uzyskać filmu mniejszego niż 200kb, to trzeba przygotować krótszy filmik (czyli ponownie wyciąć mniejszy kawałek z naszego całego filmu, patrz punkt 2).

  5. Drugie ciałko (wymiary 176x144, waga max 200kB) przygotujemy używając krótszej wersji naszego filmu. Na obrazku wzór jak ustawić program Pazera:

    Zmieniliśmy właściwie tylko Rozdzielczość. Oczywiście i tu obowiązuje limit 200kB.

  6. Trzecie ciałko (wymiary 176x144, waga max 5120kB) przygotujemy używając dłuższej wersji naszego filmu. Na obrazku wzór jak ustawić program Pazera:

    I tak jak poprzednio bardzo ważne jest, by użyć dokładnie takich samych ustawień jak na obrazku oraz po konwersji skontrolować wielkość pliku.

  7. Udało się? No to super! Pozostaje tylko dodać gadżet typu film i liczyć na eksplozję popularności :)

    Aha, jeszcze jedno na koniec: film powinien mieć animowaną prezentację, najłatwiej zrobić ją tworząc animowany GIFy o wymiarach 128x128 używając klatek z naszego filmu. Jak? Hmmm, dobre pytanie... Jak będziemy znali odpowiedź to na pewno ją tu zamieścimy :)


(C) CT Creative Team S.A.